Obecnie tylko garstka medycznych produktów z konopi jest dopuszczonych do użytku w Unii Europejskiej, w tym pierwszy i jedyny zatwierdzony lek na bazie konopi w Europie. Jest to wynik złożonego procesu regulacyjnego, który obejmuje cały proces zatwierdzania leków w danym kraju. Hiszpania jest obecnie cannabis light jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które zatwierdziło pół tuzina leków na bazie konopi. Sativex jest jednym z tych produktów, produkowanym przez brytyjską międzynarodową firmę GW Pharma i przepisywanym osobom ze stwardnieniem rozsianym. Kosztuje 30 000 euro na pacjenta rocznie.
W debacie partie polityczne są podzielone. Esquerra Republicana de Catalunya opowiada się za legalizacją konopi indyjskich, a Podemos opowiada się za otwarciem artykułu badawczego w Komisji Wspólnej Senackiej Komisji Mieszanej. Tymczasem PSOE i Ciudadanos wezwały do dogłębnej i wszechstronnej debaty i obie rozważały utworzenie wyspecjalizowanych podkomisji w ramach Komisji Zdrowia.
Pomimo faktu, że hiszpański przemysł konopny kwitnie, rząd nie zrobił nic, aby go uregulować. Kraj był w dużej mierze odporny na regulacje dotyczące konopi, mimo że jest stroną UE. Jednak pomimo szerokiego poparcia politycznego rząd nie działał. Partia antyoszczędnościowa Podemos i centroprawicowa partia Cuidadanos poparły utworzenie parlamentarnej komisji do zbadania kwestii legalizacji. Niemniej jednak problem jest daleki od rozwiązania i oczekuje się, że będzie trwał jeszcze przez wiele lat.
Pomimo sprzeciwu, legalizacja konopi w Europie stworzyła wpływowy międzynarodowy przemysł. Jest teraz legalny w UE i 33 stanach USA. Coraz bardziej legalna jest uprawa marihuany do celów leczniczych. Tymczasem Hiszpania jest również pod presją autonomicznego regionu Katalonii, aby zalegalizować używanie marihuany leczniczej. Lek okazuje się skuteczny w leczeniu raka, nudności po chemioterapii, nudności związanych z AIDS i utraty apetytu.
Pomimo tych przeszkód potencjał marihuany jest ogromny. Hiszpania ma dwóch licencjonowanych producentów konopi i jedenastu hodowców. Jest potęgą produkcyjną na europejskim rynku konopi i ma imponującą pulę talentów. Rząd kraju stanie również przed wyzwaniem zwiększenia elastyczności w celu zaspokojenia popytu. Ostatecznie będzie to oznaczać znacznie bezpieczniejszy i bardziej produktywny przemysł konopny w Hiszpanii. Dlatego konieczne jest zrozumienie przeszkód stojących przed branżą w Hiszpanii i możliwości rozwoju na tym rynku.
Debata wokół regulacji dotyczących konopi nasiliła się w ostatnich latach, a kilka krajów w obu Amerykach przyjęło różne formy regulacji prawnych tego narkotyku. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się w przyszłości i dołączy do niego więcej marihuaną lecznicza thc krajów. Na razie jednak trend ten utrwalił się w obu Amerykach, a regiony Karaibów i Ameryki Łacińskiej wykazują najwięcej zmian regulacyjnych. To, czy marihuana stanie się legalna w Hiszpanii, zależy od wyniku walki o jej status prawny.
Chociaż leki na bazie konopi nie są lekarstwem na żadną chorobę, są skutecznym środkiem paliatywnym dla pacjentów z pewnymi schorzeniami. Jest regulowany pod ścisłym nadzorem lekarzy. Niezależnie od statusu prawnego w Hiszpanii, leki na bazie konopi mają wiele korzyści medycznych. Chociaż produkty na bazie konopi nie są lekarstwem na raka, mogą złagodzić poważne objawy, takie jak skurcze mięśni, nudności i spastyczność. Ponadto konopie indyjskie są stosowane w leczeniu objawów nieuleczalnych pacjentów z rakiem.
Oprócz legalizacji marihuany, hiszpańskie ustawodawstwo zapewnia również ochronę przed dyskryminacją. W Hiszpanii przepisy dotyczące medycznej marihuany są obecnie legalne w czternastu stanach, w tym w Madrycie. Obecny 111. Kongres przedstawił dwa projekty ustaw, które mają na celu złagodzenie federalnego zakazu konopi. Przepisy te powinny pomóc pacjentom uzyskać dostęp do leków, których potrzebują. Jednak przyszłość pozostaje niepewna, ponieważ będzie nadal ewoluować. Tymczasem zalegalizowana marihuana medyczna jest ważnym krokiem w walce z powszechną epidemią.
We Włoszech terapeutyczna marihuana medyczna została po raz pierwszy zalegalizowana w 2007 r. Ustawodawstwo w 2014 r. wyeliminowało długotrwały proces biurokratyczny związany z otrzymywaniem recepty i umożliwiło swobodny dostęp do marihuany pacjentom z receptą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To prawodawstwo stanowi najbardziej kompleksowe ramy prawne w Europie mające na celu zapobieganie nadużywaniu konopi indyjskich. Regulując stosowanie kannabinoidów i preparatów galenowych, łatwiej jest zapobiegać nadużyciom i nadużywaniu oraz zapewnić odpowiednie dawkowanie.